Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kosatka zvláštní druh delfínovce

           

 Jiným druhem, který dobře známe díky pověstem a v poslední době i určité populaci, je kosatka neboli verlyba zabiják. Společenský život kosatek je pravděpodobně popsán nejlépe ze všech kytovců a přes určité rozdíly je tento taxon oprávněně považován za jediný druh.

        Kosatka je největší člen čeledi dlfínovitých a nejdokonaleji přizpůsobený mořský dravec ze všech. Starý název zabiják je dokladem faktu, že některé populace kosatek se živí jinými mořskými savci včetně kytovců, takže se toto jméno dá překládat jako zabiják verlyb (tak bylo původně i míněno). Avšak ne všechny kosatky se živí kytovci nebo jinými savci. Proto se dnes používá výhradně název kosatka a vědecké jméno Orcinus orca a stará přezdívka, v češtině ostatně neužívaná, upadá v zapomnění. 

 

ZÁKLADNÍ INFO

         Kosatky mají nápadné černobílé zbarvení, typická je zvláštně velká bílá skvrna za okem. Toto zbarvení pomáhá těmto savcům s výborným zrakem rozeznávat pohyby ostatních členů skupiny ve vodě, ať již nad hladinou nebo pod ní. Dospělí samec kosatky může vážit dvakrát víc než samice, kolem 6 000 kg. Samci mají také poměrně větší prsní i ocasní ploutev. Zvlášť nápadným znakem je vysoký špičatý trojúhelník úzké hřbetní ploutve starého samce.

ZAJÍMAVOSTI

        Výsledky genetických studií kosatek na celém světě dokazují, že se jednotlivé populace liší hlavně ve výběru a přijímání potravy. Často se specializují na určitou kořist. Například existují určié populace kosatek požírající savce a další lovící ryby při západním pobřeží USA a Kanady. Možná by mohlo jít dokonce o dva různé druhy. 

          Hlavní rozdíl je však mezi stálými a potulnými kosatkami. Stále vytvářejí pozoruhodně konstantní usedlou populaci. Během výzkumu v rozpětí čtvrt století se žádný jedinec ve skupině neobjevil ani neopustil (až na ty, kteří uhynuli) a přibyli jen ti, kteří se zde narodili. Tyto usedlé kosatky se živí výhradně rybami. Tuláci mají jiný způsob života a specializují se hlavně na lov mořských savců. Kosatky žijí v malých skupinách označovaných jako smečky, mezi nimiž je větší výměna, aniž by vznikaly velké skupiny nebo docházelo k výměně s usedlými. Ty poslední je mnohem snazší najít v určitém místě než tuláky.

            Přestože výzkumné programy týkající se toulavých kosatek probíhají po celém světě, je ještě mnoho populací kosatky, které nebyly studovány. Ale u tak vysoce přizpůsobivých a inteligentních tvorů je velmi nebezpečné se pokoušet výsledky poznání jedné populace na jinou. Pochopitelně, že existuje určité komplexní chování.

LOVENÍ

Například kosatky z norského moře úzce spolupracují při zahánění hejn sleďů z hlubší vody k povrchu a přitom využívají i vypoštění bublin a vytváření hluku, aby přinutily ryby shromáždit se do těsného kulovitého shluku, který jim umožní co nejrychleji a s nejmenší námahou se nakrmit.

 

Skupina kosatek

 

m.jpg

 

 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 47812
Měsíc: 641
Den: 9