Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajímavosti

13. 3. 2013

        Samice delfína skákavého v Žraločí zátoce v Austrálii byly pozorovány, jak nodí mořské houby na špičce zobáku, když ryjí v usazeninách dna. Hledali tak ryby, ale houby chránily jejich citlivý čenich před trnitými živočichy, např. ježovkami, které žijí z písku a bahně. Jsou to první kytovci, u nichž bylo pozorováno užívání nástrojů.

 

Delfín s protézou ? 

 

Malou samičku delfína přinesli koncem roku 2005 do neziskového záchranného centra ve staré městské čistírně odpadních vod. Akváriu hrozil zánik a delfín, který přišel o ocas v pasti na kraby, umíral.Mladý mořský živočich, který dostal jméno Winter (Zima), se nejprve musel naučit plavat jen s kýpťom. Pak si zvíře zvykalo na protézu, která je zázrakem moderní vědy. Umělý ocas vyrobili z impregnované gumy a karbonového vlákna.

Inspirující příběh houževnaté Winter z ní udělal mediální hvězdu. Dal podnět na vznik hraček, knih a různých suvenýrů, návštěvnost akvária v Clearwater čtyřnásobně vzrostla.Nyní se však z delfína stala "filmová hvězda". Winter ztvárnila samu sebe ve snímku Dolphin Tale, která se začne promítat 23. září. Ve filmu hrají Harry Connick Jr.., Hvězdný Morgan Freeman, Ashley Juddová či Kris Kristofferson.

Snímek je založena na neuvěřitelném příběhu přežití delfína bez ocasu, co přilákalo a inspirovalo návštěvníků.Mezi nimi i válečných veteránů, kteří přišli o končetiny a museli si zvykat na protézu.

 

delfin-s-protezou.jpg

 

 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 35683
Měsíc: 860
Den: 20